Środa Popielcowa

Rozpoczęliśmy Wielki Post, czas pokuty i nawrócenia. Wśród wielu próśb zanoszonych przez wstawiennictwo św. Rity prosiliśmy szczególnie o łaskę osobistego nawrócenia, co silnie zaakcentował w homilii ks. Arkadiusz Bylinka. Podczas obrzędu posypania głów popiołem usłyszeliśmy słowa, którymi Bóg zwrócił się do Adama i Ewy, gdy opuszczali ogród Eden: "prochem jesteś i w proch się obrócisz", czyli pamiętaj, że umrzesz. Środa Popielcowa przypomina, że ludzkość potrzebuje Zbawcy, bo jesteśmy jedynie pyłem i prochem. Potrzebujemy Zbawcy, ponieważ jedyną osobą, która może nas wybawić od śmierci, jest Ten, który najpierw dał nam życie. Jezus Chrystus, który jest Życiem, jest naszą jedyną nadzieją. Bóg nie chce śmierci grzesznika, lecz żeby się nawrócił i miał życie.