Parafia pw. Bożego Ciała w Siedlcach

Wspomnienie Św. José Sáncheza

10 lutego przypada wspomnienie św. José Sáncheza, którego relikwie znajdują się w naszej świątyni. Św. José Sánchez w wieku 15 lat oddał życie za wiarę w Boga. Torturowany nie wyparł się swojej wiary. Zmarł 10 lutego 1928 r.

 

W dniu wspomnienia św. José Sáncheza zapraszamy dzieci i młodzież, w sposób szczególny dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii oraz kandydatów do bierzmowania, do wspólnej modlitwie o silną wiarę.

Zapraszamy również rodziców i dziadków do modlitwy o wiarę dla swoich dzieci i wnuków.

 

W piątek o 17:45 litania do św. José Sáncheza, o 18:00 Msza przy relikwiach Świętego Męczennika z homilią ks. Tomasza Cabaja – duszpasterza akademickiego oraz wykładowcy homiletyki. Na zakończenie Mszy dzieci i młodzież otrzymają indywidualne błogosławieństwo relikwiami. Po Mszy zapraszamy młodzież na spotkanie z ks. Tomaszem na auli.

 

 

Święty José Sánchez del Río urodził się 28 marca 1913 r. w Sahuayo w stanie Michoacán. Jako nastoletni chłopiec przyłączył się do Powstania Cristeros, które wybuchło w Meksyku w 1926 r. Podczas walk katolików z meksykańskim rządem, usiłującym wprowadzić antyklerykalne ustawy, zginęło 90 tyś. osób. Wśród nich był młodziutki Józef. Za działalność powstańczą i wierność Chrystusowi został schwytany, więziony i torturowany. Pchnięto go nożem i zmuszano do wyrzeczenia się wiary. Józef krzyknął wówczas: „Viva Cristo Rey!” (hiszp. „Niech żyje Chrystus Król!”) i poprosił, by go rozstrzelano. Oficer, zdenerwowany odwagą i zachowaniem chłopca, zastrzelił go z pistoletu. Józef został ugodzony kulą, przewrócił się i zanim umarł, nakreślił własną krwią znak krzyża na ziemi. Stało się to 10 lutego 1928 r. w Guadalajarze.

 

Papież Benedykt XVI beatyfikował go 20 listopada 2005 r., a kanonizacji dokonał w Rzymie papież Franciszek 16 października 2016 r. Natomiast 14 maja 2017 r. ogłoszono go patronem Światowych Dni Młodzieży A.D. 2019 w Panamie.

 

Mozaika, która znajduje się w parafii Bożego Ciała w Siedlcach, przedstawia postać Chrystusa Króla, wizerunek Matki Bożej z Guadalupe oraz osobę św. José Sáncheza. Poniżej widnieją słowa, które w chwili śmierci wypowiedział José Sánchez del Río: „Viva Christo Rey” oraz relikwiarium, w którym znajdują się jego szczątki.